Znaczenie pszczół w przyrodzie - lekcja edukacyjna w 2a

LEKCJA LEŚNA W KLASIE  2A

Nasza klasa od 2 lat realizuje program edukacyjny pt. „Leśne lekcje”. Celem tych spotkań jest lepsze poznanie przyrody. Często są to zajęcia praktyczne w terenie, ale także odbywają się na terenie naszej szkoły.

Dnia 17.04.2018r. odbyło się spotkanie z Panem Janem Rynienko pt. „Znaczenie pszczół w przyrodzie”.

Zaproszony gość przedstawił funkcjonowanie pszczół, oraz ich znaczenie dla człowieka. Co ciekawe wszystko, co mówił było poparte wielką pasją. Pan Rynienko od wielu lat jest pszczelarzem i to właśnie pszczoły są jego wielką pasję.  Dzieci dowiedziały się, jak wygląda hierarchia w ulu. Pszczoły, aby powstał 1 kg miodu, muszą odwiedzić 4 miliony kwiatów i okrążyć całą kulę ziemską. Dlatego te małe owady są tak bardzo ważne dla naszego życia, ponieważ zapylają wiele roślin. Według badań człowiek mógłby przeżyć bez pszczół jedynie 6 lat. Są one zatem niezbędne dla naszego funkcjonowania.  Jak się okazuje mimo tego, to właśnie człowiek jest największym wrogiem pszczół, poprzez zanieczyszczanie środowiska różnymi pestycydami, dymem, spalinami. Plastry miodu mają kształt sześciokątów. To do nich pszczoły na zimę zbierają swój pokarm, czyli miód. To cenne pożywienie jest pożyteczne także dla człowieka, pomaga bowiem w  przeziębieniach i rożnego rodzaju schorzeniach. Nasz miły gość przyniósł różnego rodzaju rekwizyty, by przybliżyć życie i funkcjonowanie pszczół. Pan Jan pokazał plaster miodu, opowiadając jak po kolei, powstaje drogocenny miód. Pszczoły są zwierzętami bardzo walecznymi, dlatego potrzebuje on specjalnego ubioru, aby zbliżyć się do pszczół. Pomocny w odstraszeniu pszczół jest także oddymiacz, gdzie z próchna wierzby tworzy się dym, który odstrasza pszczoły, nie robiąc im przy tym krzywdy. Użądlenia pszczół zapobiegają reumatyzmowi, są jednak także niebezpieczne, szczególnie dla osób uczulonych. Podczas użądlenia pszczoły trzeba zdrapać żądło, w żadnym wypadku nie wolno go wyciskać, ponieważ działa jak strzykawka i podczas naciśnięcia w nasze ciało wchodzi większa dawka jadu. Aby w ulu wszystko było dobrze zagospodarowane, potrzebny jest dowódca i zarządzający całą armią tysięcy pszczół- jest nią królowa. Od początku życia jest karmiona pszczelim mlekiem i traktowana z szacunkiem przez inne pszczoły. To ona żyje najdłużej, bo aż 3 lata. Dla porównania inne pszczoły żyją ok. 24 dni.

To była wyjątkowa lekcja o pszczołach. Miło spędziliśmy czas oraz mogliśmy się dowiedzieć ciekawostek z życia pszczół.

Dziękujemy Panu Janowi za cenną wiedzę!