WIGILIA W SZKOLE

Wigilia w Szkole Podstawowej nr 2 to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej. Wspólna uroczystość integruje uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie...
C.K. Norwid

Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez wspólnego kolędowania i łamania opłatkiem. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się Jasełkami, przygotowanymi  przez uczniów klas IIIa i IIIb pod kierunkiem nauczycieli pani Jolanty Bednarskiej, Katarzyny Stąporek i Anity Sarzyńskiej. Na scenie zaroiło się od aniołów i pasterzy. Do Dzieciątka, Maryi i Józefa przybyli Trzej Królowie. Jasełka jednak, ku zaskoczeniu widzów, nie były typowym widowiskiem, gdyż obrazem i słowem nawiązywały do współczesnych realiów. Postacie posługiwały się akcesoriami charakterystycznymi dla XXI wieku, wypowiadały także kwestie typowe dla języka potocznego. Zabieg ten dodał tradycyjnym treściom nowych znaczeń, uatrakcyjnił przekaz i sprawił, że widownia z wielkim zainteresowaniem śledziła to, co działo się na scenie. Nie zabrakło także tradycyjnych kolęd, pięknie odśpiewanych przez szkolny chór, przy akompaniamencie pana Jacka Chwedeczki. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczno – noworoczne życzenia. Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas, aby w kameralnym gronie złożyć sobie życzenia i zasiąść przy wigilijnym stole. Nie zabrakło także czasu, na odwiedzanie innych szkolnych znajomych i dzielenie się opłatkiem. Wszystko to odbyło się w przyjaznej, wręcz rodzinnej atmosferze, jaką stworzyli uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i pracownikami szkoły.

Autor: Renata Stuglik