PO PRZYGODĘ I NAUKĘ!

W dniach 28.05- 30.05. 2018 r. uczniowie z klas III a i III b uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach. To był wspaniały czas na obcowanie z przyrodą. W kolejnych dniach dzieci poznawały Dolinę Baryczy, brały udział w zajęciach terenowych i laboratoryjnych.
A oto nasza przygoda:

1. Wędrujemy po Parku Krajobrazowym „ Dolina Baryczy”- zajęcia terenowe - ,,Dolina Baryczy-przyroda tętniąca życiem’’.  Wycieczka autokarowa do rezerwatu ptactwa wodnego – Stawy Milickie. Uczniowie zapoznali się z pojęciem parku krajobrazowego oraz z walorami przyrodniczymi PK „Dolina Baryczy”. Nabyli umiejętności posługiwania się mapą oraz oznaczeniami w terenie. Poznaliśmy historię powstawania stawów, gospodarki rybackiej oraz ochrony ptactwa. Zapoznaliśmy się z przedstawicielami świata zwierząt  i roślin, z których szczególnie dumna jest „Dolina Baryczy”. Prowadziliśmy obserwacje ornitologiczne przy pomocy lornetek z wieży widokowej we wsi Grabownica. Zwiedzaliśmy stajnię Konika Polskiego ,,U Macieja” w Niesułowicach. Nam bardzo podobało się drzewo, na którym podziwialiśmy kormorany, tak ja w piosence.
  2. ,,Galeria Ziemi ‘’- to zbiór pond 1500 minerałów i skamieniałości. Właściciel kolekcji w ciągu kilkudziesięciu lat zebrał eksponaty z niemal wszystkich kontynentów. Wśród zgromadzonych skamieniałości oglądaliśmy m.in. skamieniałe drewno i olbrzymie skamieniałości Jurasie sprzed ok. 160 mln lat. Były tam nawet minerały z naszych terenów.
  3. Wędrujemy po Parku Krajobrazowym „ Dolina Baryczy” – zajęcia terenowe na ścieżce przyrodniczej „Stawy Krośnickie”.  Ścieżka przyrodnicza „Stawy Krośnickie” ma kształt 9-kilometrowej pętli i prowadzi przez zwarty kompleks stawów krośnickich o powierzchni niemal 500 ha. Stawy Krośnickie leżą na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz Obszaru Natura 2000 i są jednym z wielu kompleksów stawowych wspólnie określanych mianem Stawów Milickich. Mieliśmy możliwość bezpośredniej obserwacji tego cennego przyrodniczo miejsca. Poznaliśmy środowisko stawów, występującą tu faunę i florę, a także genezę i specyfikę hodowli ryb w Dolinie Baryczy.
  4. ,,Poznajemy płazy i gady w Dolinie Baryczy’’.  Zajęcia odbywały się w pracowni  i w terenie.  Zapoznaliśmy się ze środowiskiem życia oraz czynnościami życiowymi płazów  i gadów.
  5. ,,Tajemnice kropli wody’’.  Utrwaliliśmy wiadomości o właściwościach wody i jej roli w życiu organizmów żywych. Zapoznaliśmy się z niektórymi właściwościami fizykochemicznymi wody. Obserwowaliśmy żywe organizmy w badanych próbkach wody. Oczywiście nie zabrakło eksperymentów, nam podobały się kolorowe wybuchy.

To tylko część atrakcji, które były. Wspomnimy jeszcze o parku wodnym ,,Krośnicka Przystań’’ i kolejce wąskotorowej. Czas wycieczki to nie tylko nauka ale i wspólna zabawa. My wykorzystaliśmy go bardzo dobrze. Zadowoleni wróciliśmy do Ziębic. Dziękujemy wszystkim prowadzącym za ten wspaniały czas.

Violetta Okaj

Anna Tomczuk