Lekcja ze telefonem? Dlaczego nie?

Ostatnio na języku angielskim uczniowie mieli okazję bliżej poznać  kulturę oraz historię Wielkiej Brytanii. Co więcej, klasa 4 wykorzystała w tym celu swoje smartfony, po co? Co to są QR cody i jak z nimi pracowali uczniowie… Zobaczcie sami ;)

Qr code - Co to jest?

Dla zupełnie niewtajemniczonych podaję powyżej przykładowy kod QR. Zapewne każdy widział wielokrotnie takie tajemnicze kwadraciki. Aby dowiedzieć się co kryje się za tymi znaczkami, należy zeskanować kod przy pomocy telefonu z odpowiednia aplikacją np. QR Droid Private lub kamery w witrynie qrcode generator. Na nasze potrzeby przydatna będzie pierwsza opcja.

Przy pomocy generatora kodów np. https://www.the-qrcode-generator.com możemy przekształcić tekst, link do strony, sms, numer telefonu, dane kontaktowe w qrcode. Narzuca Wam się zapewne pytanie po co? Otóż utworzony w ten sposób kod może być w ciągu kilku sekund zeskanowany i tekst , link, numer telefonu czy inne dane pojawią się w niezmienionej formie na telefonie użytkownika. To dużo prostsze niż np. przepisywanie długiego linku do interesującej nas strony.

Kod QR (z ang. Quick Response) jest to kwadratowy odpowiednik kodu kreskowego, jednak ma od niego zdecydowanie więcej zastosowań. Używany jest głównie do oznaczania produktów, akcji reklamowych, wizytówek itp. Można też w nim zapisać dowolny tekst i to właśnie w takiej formie posłużyły nam na lekcji związanej z kulturą.

Jak to działa?

Kod QR każdy może sam zrobić w prosty sposób za pomocą strony internetowej.  Uczniowie mogą je odczytać jeśli posiadają telefon z aparatem i odpowiednią aplikację dekodującą (darmową). Włączając ją, skanują kod i już mają gotowy tekst od nauczyciela w swojej komórce. Zadaniem uczniów było ułożenie domina związanego z symbolami Wielkiej Brytanii. Należało obejrzeć filmiki, przetłumaczyć zdanie, dopasować obrazek do definicji czy wysłuchać hymnu. Uczniowie już wiedzą co to jest Tower Brigde, London Eye, jaka rzeka przepływa przez Londyn, kto mieszka w Pałacu Buckingam oraz co znajduje się w słynnym muzeum Madame Tussoud ;)