Akcja Żonkile 2021 #ŁączyNasPamięć

19 kwietnia rozpoczynamy w szkole realizację projektu „Akcja Żonkile 2021”

Dlaczego 19 kwietnia? Tego dnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Tego dnia od kilku lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Włączamy się w tę akcję poprzez realizowanie  lekcji tematycznych związanych z tym wydarzeniem.

Program obchodów 19 kwietnia 2021:

• 8:00: premiery materiałów na kanale YouTube: słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

• 9:30 premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej.

• 11:00 premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.

• 12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta

O 12.00 w Warszawie na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. zostaną włączone syreny.

• 15:00 "W sukience i mundurze
    filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN i w serwisie YouTube

• 18:00 "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli"
    Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN