Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza

57-220 Ziębice

ul. Spacerowa 2

Adres

57-220 Ziębice


ul. Spacerowa 2


Kontakt

tel. 74 819 15 76

e-mail: sp2@oswiata-ziebice.pl

Wyjazd do Włoch w ramach program Erasmus+Stem +A

W ramach realizacji programu Erasmus + Stem +A grupa czterech uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach, wraz z nauczycielami panią Karoliną Przybylską –Zebzada oraz Renatą Stuglik wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu, którego gospodarzem była włoska szkoła Istituto Comprensivo San Giovanni Bosco -F. De Carolis.

W realizacji projektu brali również udział nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich z Turcji, Hiszpanii, Węgier oraz Bułgarii. W czasie intensywnych pięciu dni pobytu we Włoszech uczniowie mieszkali u swoich kolegów w urokliwej miejscowości San Marco In Lamis, uczestniczyli w zajęciach szkolnych, wspólnie pracowali nad projektami z zakresu matematyki, nauk ścisłych, projektowania, technologii, informatyki i sztuki, rozwijali zdolności językowe, a także poznawali niezwykle bogatą kulturę i zabytki Włoch.
Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się ceremonią powitania w wykonaniu gospodarzy. W trakcie wspaniałego przedstawienia, zgromadzeni goście z różnych stron Europy mogli poznawać pieśni i tańce charakterystyczne dla kultury regionalnej. Już w pierwszym dniu, podczas wspólnej pracy zaczęły, zawiązywać się pierwsze międzynarodowe znajomości i przyjaźnie. Uczniowie z różnych krajów, obok tematów związanych z realizacją projektu, podejmowali także swobodne rozmowy, dotyczące zarówno młodzieżowych zainteresowań jak również kultury, tradycji i obyczajów poszczególnych regionów i krajów europejskich.
Wizyta we Włoszech umożliwiła naszym uczniom i nauczycielom poznanie funkcjonowania włoskiej szkoły partnerskiej, obejmowała zajęcia warsztatowe i prezentacje efektów pracy uczestników projektu oraz obfitowała w różne wydarzenia, wycieczki i atrakcje. Odwiedziliśmy wiele  zabytków kultury w tym Materę, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,  Europejską Stolicę Kultury 2019. W historycznej części metropolii, zwana Sassi, obejmującej unikatowe domostwa drążone w skale, jedynie z fasadami murowanymi, mogliśmy się wykazać umiejętnością pracy w grupie, orientacją w terenie i pracą z mapą. Ta interdyscyplinarna gra terenowa pozwoliła nam  jeszcze bardziej poznać się wzajemnie, a z nudnego zwiedzania uczyniła ciekawą zabawę. Intrygującym miejscem, w którym przyszło nam spędzić ciekawe chwile  było średniowieczne sanktuarium św. Mateusza, gdzie przechowywane są relikwie Apostoła. Jest to miejsce bogate w historię, sztukę, kulturę, a przede wszystkim pełne jest wiary i duchowości. Zachwyt wzbudziła w nas biblioteka, mieszcząca w swoich zasobach nie tylko 60 tysięcy dzieł literackich, ale także liczne dzieła sztuki, w tym starożytne wykopaliska. Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy „wertować” księgi pochodzące z XV wieku.
Innym duchowym przeżyciem, budzącym wiele wzruszeń i emocji była wizyta w San Giovani Rotondo, w sanktuarium św. Ojca Pio. W niezwykłej atmosferze ciszy, skupienia mogliśmy pomodlić się przy doczesnych szczątkach tego niezwykłego, współczesnego stygmatyka.
Czwartek organizatorzy przeznaczyli na pokazanie gościom niezwykle urokliwej miejscowości Manfredonia, położonej nad Morzem Adriatyckim, której początki lokacji sięgają czasów starożytnych. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty w kolejnym miejscu naznaczonym religią chrześcijańską - Sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo. To największe w zachodnim świecie miejsce kultu św. Michała Archanioła nosi ślady historii od 15 wieków, czyli od pierwszych objawień św. Michała, który po raz pierwszy ukazał się w grocie bogatemu rolnikowi w 490 roku. Anioł miał objawić się w tym miejscu jeszcze kilkukrotnie, konsekrując samodzielnie miejsce pod przyszłą bazylikę – od tego momentu grota określana jest mianem „Niebiańskiej Bazyliki”, gdyż jako jedyna na świecie nie została poświęcona ręką ludzką.  
Wiele radości sprawił nam spacer brzegiem Adriatyku i chwile wytchnienia na wypełnionej słońcem pięknej plaży.
W ostatnim dniu wizyty miało miejsce spotkanie pożegnalne, podczas którego nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie, a także typowa włoska fiesta zwana „Pizza Party”, w której uczestniczyli nauczyciele, uczniowie i rodzice. Miłym akcentem był okazjonalny piękny i pyszny, tort, ozdobiony flagami krajów realizujących projekt.
Podsumowując naszą wizytę, możemy stwierdzić, że czas spędzony wspólnie z uczniami i nauczycielami szkoły „Istituto Comprensivo San Giovanni Bosco -F. De Carolis oraz rodzinami goszczącymi był bezcenny. Mogliśmy poznać kulturę, zwyczaje i historię Włoch, spróbować lokalnych specjałów oraz doświadczyć włoskiego klimatu i gościnności. Była to również okazja do doskonalenia umiejętności językowych. Serdeczność, z jaką przyjęła nas włoska społeczność przeszła nasze oczekiwania. Tym trudniej było się rozstać z ludźmi, którzy nie szczędzili starań, by pobyt w ich kraju był wartościowy pełen wrażeń.
 Dziękujemy gospodarzom wizyty za zorganizowanie wspaniałego spotkania!

 

Autor: Renata Stuglik, Karolina Przybylska- Zebzda

Przejdź do góry