„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

11 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Działania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Ziębicach po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Szkolne obchody DBI w tym roku były realizowane od 3 lutego 2020r. do 7 lutego 2020r. ze względu terminu ferii zimowych. Uczniowie wykonywali różnorodne zadania. Przygotowane zostały tematyczne gazetki, na których zamieszczono materiał dotyczący bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Na lekcjach informatyki w klasach I –VIII odbyły się pogadanki, burze mózgów o bezpieczeństwie w Internecie i cyberprzemocy w oparciu o scenariusze DBI. W klasach I – III wykorzystano materiały edukacyjne „Owce w sieci”, w klasach IV – VIII uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne i plakietki związane z bezpieczeństwem w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Pod koniec zajęć uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski.

W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zapoznano dzieci i młodzież ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl. Uczniowie nauczyli się  również umiejętności zachowania w sytuacjach ryzykownych, wykazały potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa w Internecie (ochrona danych, ograniczone zaufanie, ochrona sprzętu przed zagrożeniami, legalność oprogramowania).