TYDZIEŃ Z JĘZYKIEM OJCZYSTYM

A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą.

F. K. Dmochowski

Tydzień z Językiem Ojczystym to wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez
Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach.
W tym roku, ze wzgledu na pandemię, obchody przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości i przebiegają według scenariusza opacowanego przez polonistkę panią Małgorzatę Chmielowską.
Data obchodów nie jest przypadkowa- wyznacza ją 21 lutego -
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO.

To święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Przesłanie dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty.

W ramach obchodów Tygodnia z Językiem Ojczystym, zachęcamy do odwiedzania poniższych stron, na których znajduje się kilka ciekawostek, informacja o pierwszym polskim zdaniu, gry i zabawy oraz filmiki. Zapraszamy do rodzinnego wykonywania zadań. Ostrzegamy przed łamańcami językowymi – języki będą boleć!!

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO