PODSUMOWANIE TYGODNIA PROMOCJI ZDROWIA 2019

Po raz kolejny jak każdego roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach przy Placu Wolności 1 w dniach od 25 do 29 marca  br. miał miejsce Tydzień Promocji Zdrowia, który odbywał się z racji Światowego Dnia Zdrowia przypadającego 7 kwietnia. Tydzień Promocji Zdrowia jest organizowany także w ramach Programu Szkoły Promującej Zdrowie, który jest realizowany w szkole. Światowy Dzień Zdrowia w roku 2019 obchodzony jest na całym świecie pod hasłem: Powszechna opieka medyczna.Z tego względu podczas Tygodnia Promocji Zdrowia uczniowie i pracownicy szkoły mogli przeprowadzić w gabinecie pielęgniarki i pedagoga wstępną  diagnostykę poziomu cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie,      a na lekcjach przyrody i biologii obliczyć swoje BMI.

Tegorocznym obchodom Tygodnia Zdrowia przyświecało hasło: Codziennie Żyj Sportowo, Radośnie i Zdrowo. Na każdy dzień tygodnia obowiązywał dany kolor, który zobowiązywał całą społeczność szkolną do przebrania się i spożywania zdrowej żywności      (owoce, warzywa, soki…) w wyznaczonym kolorze (czerwony, żółty, szafirowy, różowy            i zielony).

W pierwszym dniu Tygodnia Promocji Zdrowia wychowawcy i nauczyciele we wszystkich klasach przeprowadzili z uczniami lekcje wychowawcze na temat zdrowego stylu życia. Scenariusz zajęć Sport to zdrowieorazprezentację multimedialną na temat wpływu aktywności fizycznej na zdrowie fizyczne i psychiczne opracował szkolny koordynator promocji zdrowia pani Renata Krzyżaniak, również w tym dniu uczniowie wysłuchali prelekcji dietetyka pana Michała Wandzla pt. Zdrowie w pokarmach i nie tylko                        Z przeprowadzanych doświadczeń uczniowie dowiedzieli się jak niezdrowe są słodzone  napoje gazowane i słodycze.

W kolejnym dniu uczniowie wraz z wychowawcami wykonali plakaty na temat ulubionych dyscyplin sportowych i aktywności fizycznej tworząc Piramidę Aktywności Fizycznej. Plakaty zostały umieszczone na drzwiach gabinetów lekcyjnych i upiększają  korytarze szkolne.

W ramach współpracy szkoły z właścicielem firmy Manufaktura Zdrowia dietetykiem panią Magdaleną Hajduk uczniowie mogli wysłuchać mini wykładu Czy wszyscy dobrze                          i racjonalnie się odżywiamy… bo są regiony świata gdzie brakuje żywności  i  obejrzeć prezentację z pobytu pani Magdy w ramach wolontariatu w Afryce. Uczniowie po wysłuchaniu i obejrzeniu zdjęć i filmu, w klasach przeprowadzili rozmowy i opracowali regulaminy Jak nie marnować żywności, którą otrzymujemy bezpłatnie z różnych programów i projektów. W jaki sposób przechowywać lub komu przekazać żywność, która zostaje.Regulaminy ocenił Zespół ds. zdrowia, nagradzając  klasę: Ia, IIa i IIIa. Z ich regulaminów został utworzony jeden wspólny obowiązujący dla całej szkoły Regulamin niemarnowania produktów żywnościowych.

Nie lada atrakcją  dla uczniów, jak również zaproszonych  studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ziębicach był środowy pokaz z symulacją i interwencją służb ratowniczych oraz udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, przeprowadzony przez funkcjonariuszy Policji w Ziębicach i Ochotniczej Straży Pożarnej z Henrykowa.

Czwartkowy dzień przebiegał pod hasłem Dnia Profilaktyki. Uczniowie, nauczyciele  i rodzice brali udział w warsztatach ufundowanych przez GKRPA przy Urzędzie Miejskim    w Ziębicach. Były one z zakresu profilaktyki pozytywnej, a przeprowadziła je pani Marta Jurkowska koordynator ds. szkoleń Wydawnictwa Nowe Horyzonty z Wrocławia.

W piątek podsumowując Tydzień Zdrowia uczniowie konsumowali zdrowe śniadanie Piknik na kocykach w klasach i na polanie pod Pomnikiem Orła Piastowskiego oraz  puszczali   samodzielnie wykonane wiosenne latawce.

Przez cały czas trwania Tygodnia Promocji Zdrowia radiowęzeł Szkolny Spiker prowadzony przez uczennicę kl. VIa Paulinę Górniak przekazywał na przerwach ciekawostki o bezcennych wartościach  zdrowotnych owoców i warzyw z poszczególnych grup kolorystycznych.

Z pewnością tak olbrzymia porcja nowej wiedzy, umiejętności, praktycznego działania i atrakcyjność Tygodnia Zdrowia na długo pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej, która nie byłaby możliwa bez wsparcie wielu osób i instytucji za co bardzo gorąco dziękujemy:

• Pani Barbarze Rak z GKRPA przy Urzędzie Miejskim w Ziębicach
  • Pani Magdalenie Hajduk Manufaktura Zdrowia
  • Panu Michałowi Wandzlowi dietetykowi
  • Komendantowi Komisariatu Policji w Ziębicach: Piotrowi Danikowi oraz funkcjonariuszom: Ireneuszowi Przywarze i Tomaszowi Kusiowi
  • Ochotniczej Straży  Pożarnej w Henrykowie: Wojciechowi Damm, Kamilowi Obłój, Przemysławowi Kasprzyszakowi
  • Członkom Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie: Renacie Stuglik, Patrycji Kuś, Klaudii Skowronek, Grzegorzowi Bartkiewiczowi

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie

Renata Krzyżaniak