Szachy sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi ucznia. Kształcą wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą pamięć, uwagę, koncentrację oraz umiejętność logicznego myślenia. Dzieci grające w szachy, bawiąc się nimi doskonalą swoje umysły. Od siedmiu lat w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach są prowadzone zajęcia szachowe dla uczniów.

w szkole na Dolnym Śląsku”.
Już w roku szk. 2013/2014 utworzyła autorski program koła szachowego i prowadziła zajęcia dla dużej grupy uczniów klas I – III. Jednocześnie zmodyfikowała swój program nauczania w edukacji wczesnoszkolnej, wprowadzając szachy do edukacji matematycznej, a w następnych latach do pozostałych edukacji.

Obecnie zajęcia szachowe prowadzą również panie: Katarzyna Jarosz i Marzena Tworek na kołach zainteresowań oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. W szkole realizowany jest projekt „Centrum Nauki w Gminie Ziębice” i również w nim zostały zaplanowane i są realizowane zajęcia koła szachowego dla klas I-III i koła informatyczno – szachowego dla uczniów klas IV-VI. Uczniowie klas gimnazjalnych realizowali projekt Erasmus+ „Maths around us” część piąta „Maths in games”, w którym także uczniowie grali w szachy.

Dzięki tak wielu działaniom związanym z szachami uczniowie Szkoły Podstawowej
nr 2 odnoszą liczne sukcesy w tej dziedzinie. Jednym z ważniejszych sukcesów było zdobycie II miejsca dla szkoły podczas Dolnośląskiego Turnieju Finałowego Projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole" odbywającego się 2 kwietnia b. r. w hali widowisko-sportowej RCS Lubin. Szachiści, pokonując 37 innych szkół i ustępując jedynie o pół punktu ZSP
z Wysokiej, zajęli II miejsce. Zawody zgromadziły prawie 500 zawodników, którzy grali
w 6 grupach turniejowych, przez pięć długich godzin.

Dnia 28 maja w ZCK odbył się turniej z cyklu Grand Prix Ziębic „Ziębickie Orły”
o Puchar Burmistrza Ziębic, którego organizatorem było Przedszkole Na Orlej Polanie przy współpracy z Urzędem Miejskim w Ziębicach, Gminnym Centrum Edukacji i Sportu oraz Ziębickim Centrum Kultury. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie
7 rund po 30 minut na każdego zawodnika. Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły wykazali się dużymi umiejętnościami szachowymi, dzięki czemu zdobyli lub podwyższyli swoje  kategorie szachowe.

Swoją pierwszą V kategorię szachową zdobyli: Dominik Ciastowicz kl. II a, Wiktoria Bieszczad kl. I b, Mateusz Sawicki kl. IV a, Mateusz Kloc kl. IV b, Szymon Kloc kl. IV b
 i Mateusz Stalica kl. III a.
Kategorię z V na IV podwyższyli: Gabriel Prytuła kl. III a, Igor Galik kl. IV a, Martyna Wójcik kl. IV b, Bartosz Poplata – Skalski kl. I b.

Najlepszą zawodniczką, która wypełniła normę na III kategorię została Milena Regner.