30 ROCZNICA UCHWALENIA KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA

4 grudnia 2019roku w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów z klasy 4a oraz 5c. Jego tematyka wynikała z okoliczności wyjątkowego jubileuszu. W tym roku przypada 30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, po wielu latach pracy, przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału. Prawa zawartew tym dokumencie dotyczą wszystkich dzieci na świecie, bez względu na wiek, płeć, czy kolor skóry. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991roku.

Uczniowie wystąpili w montażu słowno-muzycznym, którego dopełnieniem była prezentacja multimedialna. Motto,które było wyeksponowane podczas apelu to słowa Janusza Korczaka:

"Dzieci!

Dumne miejcie zamiary,

górne miejcie marzenia

i dążcie do sławy.

Coś z tego zawsze się stanie."

Zwrócono również uwagę na to, aby nie ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek ma prawo do godnego życia - w pokoju i spokoju, w miłości i  poczuciu bezpieczeństwa.

Po części artystycznej głos zabrałapani dyrektor szkoły DorotaHirkowska, która przekazała podziękowania nauczycielom zaangażowanym w wolontariat: p. Marzenie Tworek, p. Samueli Skotnickiej i p. Marioli Szczepanowskiej. Następnie pani dyrektor Dorota Hirkowska wraz z panią wicedyrektor Magdaleną Śledź wręczyły podziękowania uczniom wyróżniającym się w wolontariacie. Gratulacje otrzymali także uczniowie z drużyny pani Katarzyny Owczarek i pana Jacka Ławrynowicza za sukcesy w sporcie.

Organizatorzy:

Danuta  Begierska