Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ przyczyną wady genetycznej, nazywanej trisomią 21, jest trzeci chromosom, który dołączył do 21 pary chromosomów. Celem obchodów tego dnia jest uświadomienie uczniom, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby zdrowe. Oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji. W tym szczególnym czasie chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom - tak jak nasze niedobrane do pary skarpetki, które stały się symbolem solidaryzowania się z chorymi na zespół Downa.

W naszej szkole p. Renata Świdzińska oraz p. Klaudia Skowronek zorganizowały Dzień Kolorowej Skarpetki w oddziale przedszkolnym. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły w dwóch różnych skarpetkach, a panie wytłumaczyły, jaki jest tego powód. Następnie uczniowie rozwiązywali zadnia na kartach pracy. Pierwszym z nich było odszukanie i połączenie takich samych skarpetek. Kolejne zadanie polegało na policzeniu skarpetek białych, w paski oraz kropki i wskazanie, których jest najwięcej. Potem dzieci wyklejały kółeczka plasteliną na papierowej skarpetce. Po tych wszystkich działaniach przyszedł czas na ostatnie zadanie dla dzieci, które okazało się największą atrakcją. W materiałowej skarpecie ukryte zostały różne przedmioty. Dzieci odgadywały, co się w niej znajduje poprzez włożenie do niej ręki i rozpoznanie przedmiotu po samym dotyku. Wszyscy poradzili sobie doskonale z tym zadaniem!

Renata Świdzińska, Klaudia Skowronek