Światowy Dzień Poezji

21 marca kojarzy się najczęściej z pierwszym dniem wiosny. Mało kto pamięta o tym, że jest to również Światowy Dzień Poezji. Święto  zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości tego dnia  odbywają się w Paryżu. Celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Podczas lekcji j. polskiego w klasie 6a postanowiliśmy uczcić obchody tego dnia. Dyskutowaliśmy nad różnymi zagadnieniami związanymi z poezją. Punktem wyjścia był oczywiście wiersz W. Szymborskiej ,,Niektórzy lubią poezję".

Analizowaliśmy również  fragment powieści i filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”:

,,Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego a człowiek ma uczucia. Medycyna, prawo, finanse czy technika to wspaniałe dziedziny, ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości.’’

Wspólnie czytaliśmy wybrane przez uczniów propozycje wierszy m.in. Z. Herberta,  W. Szymborskiej, J. Twardowskiego oraz wielu innych polskich poetów. Uczniowie wykonali  ciekawe prace dotyczące poezji.

D. Begierska