FRUIT BATTERY – OWOCOWA BATERIA.

Zadanie projektowe Erasmus + Stema+A Around Us

Czy owoce przewodzą prąd elektryczny?

Na to pytanie odpowiedzieli uczniowie klasy 3a i 4a wykonując kolejne zadanie  projektu Erasmus + ”Stem+A Around Us”. Do tego zadania uczniowie wykorzystali owoce, kilka gwoździ, drut oraz żarówkę. Uczniowie wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem, o czym możecie się przekonać oglądając galerię zdjęć. Tworzenie baterii owocowej jest przyjemne, bezpieczne i łatwe .Dla niedowiarków umieszczamy instrukcję krok po kroku  jak samodzielnie wykonać „owocowy prąd”.

Na początek…

…Podziel owoc na cząstki, w każdą cząstkę wbij dwa gwoździe, jeden ocynkowany, drugi miedziany. Kiedy będziesz mieć ich już kilka lub kilkanaście, spróbuj je ze sobą po kolei połączyć. Do gwoździa miedzianego na jednej cząstce przymocuj nitką lub kabelkiem gwóźdź ocynkowany kolejnego owocu. I stwórz taki „pociąg” z owoców. Jeśli nie masz kabelków, postaraj się, żeby pierwszy i ostatni owoc były blisko siebie. Do wolnych gwoździ z krańcowych cząstek podłącz diodę albo pozytywkę z kartki. Możesz też sprawdzić napięcie za pomocą miernika.

Do dzieła! Powodzenia!

Angelika Gniewczyńska-Kasprzyk