POZNAJEMY DZIKIE ZWIERZĘTA …, CZYLI DZIEŃ PANDY

16 marca obchodzony jest corocznie Międzynarodowy Dzień Pandy. Dzień ten jest poświęcony pandzie wielkiej,  zwanej również niedźwiedziem bambusowym. Jest to powszechnie lubiany gatunek, zamieszkujący lasy bambusowe w Chinach. Od wielu lat władze chińskie prowadzą działania zmierzające do ochrony tego sympatycznego zwierzęcia przed wyginięciem.

Oto kilka ciekawostek  i faktów życia pandy :

- panda wielka to drapieżny ssak pochodzący z rodziny niedźwiedziowatych,

- poza wspinaniem potrafi również kłusować i galopować,

- żyje zwykle samotnie,

- jest zwierzęciem narodowym w Chinach,

- odżywia się pędami roślin ( głównie bambusa ), ale również rybami i małymi gryzoniami,

- czarne obwódki wokół oczu są stworzone w taki sposób, że trudno jest rozróżnić ich wyraz.

Wychowankowie naszej świetlicy z entuzjazmem brali udział w obchodach tego dnia. Przygotowano dla nich wiele atrakcji. Na początek dzieci dowiedziały się ciekawych informacji na temat życia pandy oraz jak ważna jest ochrona gatunków zagrożonych. Wykonały gazetkę o sympatycznym misiu, rysowały wizerunki pandy. Były również pandowe labirynty, kodowanki, zagadki oraz puzzle.

Jednym z ciekawych zadań było wykonanie masek, dzięki którym można było się wcielić   w  postać pandy. Nie mogło zabraknąć również zadań logorytmicznych oraz  grafomotorycznych.

To były bardzo interesujące i pouczające zajęcia !

Małgorzata Lisek