Misja i wizja szkoły

Wizja

Nasza szkoła jest szkołą uczącą się i ustawicznie doskonaloną, innowacyjną, dobrze zorganizowaną i aprobowaną społecznie.
Edukacja w naszej szkole oparta jest na czterech filarach nauczania i wychowania:

1. Uczyć się, aby wiedzieć (wiedza)
  2. Uczyć się, aby działać (umiejętności)
  3. Uczyć się, aby być (system wartości i postaw)
  4. Uczyć się, aby żyć wspólnie z innymi (pokojowe współistnienie i współdziałanie)

Nasza szkoła:

• jest bardzo dobrze wyposażona w pomoce dydaktyczne,
  • zatrudnia wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, którzy systematycznie korzystają z wielu form doskonalenia zawodowego dostosowanych do potrzeb i oczekiwań klientów,
  • prezentuje wysoki poziom pracy dydaktyczno – wychowawczej,
  • bardzo dobrze przygotowuje wychowanków do kontynuowania nauki w gimnazjum, umożliwiając osiągnięcie sukcesu,
  • zapewnia opiekę i możliwość rozwoju dzieciom o specyficznych trudnościach w nauce,
  • dysponuje szeroką ofertą zajęć dodatkowych,
  • ma wielu przyjaciół – sponsorów,
  • szeroko współpracuje ze środowiskiem,
  • ma prężnie działającą Radę Rodziców,
  • ma uznanie i dobrą opinię w środowisku – zaspokaja oczekiwania klientów placówki,
  • wspiera rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej,
  • rozwija talenty wszystkich uczniów.

Społeczność naszej szkoły jest aktywna społecznie, współpracuje ze środowiskiem i lokalnymi instytucjami na rzecz rozwoju edukacji, wychowania, oraz aktywności kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej.

Absolwent naszej szkoły spełnia standardy edukacyjne określone przepisami prawa oświatowego.

Rodzice uczniów naszej szkoły współdziałają i wspierają szkołę w jej działaniach         i pełnią rolę strażnika sukcesu edukacyjnego i życiowego swojego dziecka. Współpracują ze szkołą w sprawach dotyczących problemów wychowawczych               i rozwojowych dzieci oraz przy realizacji zadań związanych z tworzeniem bezpiecznej   i przyjaznej szkoły.

Nauczyciele w naszej szkole są twórczy, innowacyjni, stale rozwijający                        i doskonalący się. W naszej szkole wymaga się od nauczycieli ustawicznego samokształcenia i zdobywania nowych  kompetencji.

Jesteśmy szkołą równych szans i odkrywania własnych talentów, rozwijającą się, doskonaloną, tworzącą coraz lepsze warunki dla rozwoju ucznia i rozwoju zawodowego nauczycieli, w zakresie rozwoju programowego, jakościowego, organizacyjnego i w sferze infrastruktury materialnej.

Misja

Nasza szkoła to instytucja edukacyjno - wychowawcza, w której robimy wszystko,                co możliwe dla stworzenia i wykorzystania w najwyższym stopniu optymalnych warunków i szans rozwoju oraz sukcesu każdego ucznia. Priorytetem każdego nauczyciela  w naszej szkole  jest dobro  dziecka.

Jesteśmy szkołą:

• stwarzającą optymalne warunki rozwoju ucznia,
  • wspomagającą ucznia w rozwoju jego talentów,
  • wspierającą rodziców w wychowaniu swoich dzieci,
  • zapewniającą pełny komfort psychiczny i fizyczny uczniom,
  • dającą równość szans i sprawiedliwość społeczną,
  • prowadzącą atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne i ścieżki międzyprzedmiotowe,
  • zapewniającą naukę języków obcych i informatyki od klasy I,
  • kształtującą właściwe postawy patriotyczne i obywatelskie uczniów,
  • promującą edukację ratowniczą, zdrowie i bezpieczeństwo,
  • prowadzącą szeroką działalność popularyzującą twórczość naszego patrona,
  • współpracującą ze szkołami z innych państw w ramach wymiany międzynarodowej młodzieży.

Naszej misji przyświeca głęboko humanistyczna, ukierunkowująca na wysiłek rozwojowy każdego ucznia i prawdziwą misję nauczycieli, myśl M. Gandhi`ego:

„Nie jest ważne, abyś był lepszy od innych, ważne jest,

abyś był lepszy od samego siebie z dnia wczorajszego”

M. Gandhi

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Ziębicach jest placówką publiczną. Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Ziębice.

MODEL NASZEGO ABSOLWENTA

-        zna języki obce,

-        sprawnie posługuje się komputerem,

-        potrafi uczyć się samodzielnie i wyraża ustawiczną chęć samokształcenia,

-        ma poczucie odpowiedzialności za siebie, rodzinę i grupę społeczna oraz pracę,

-        jest zdolny do szybkiego reagowania, prezentuje twórczy sposób myślenia,

-        jest przedsiębiorczy, zdolny do inicjatywy,

-        posiada bogata wiedzę ogólną,

-        rozróżnia dobro od zła, jest wrażliwy na inność drugiego człowieka,

-        szanuje siebie i innych,

-        dba o kulturę języka,

-        jest współodpowiedzialny za stan środowiska naturalnego,

-        zna dziedzictwo kultury narodowej w perspektywie kultury europejskiej.