Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza

57-220 Ziębice

ul. Spacerowa 2

Adres

57-220 Ziębice


ul. Spacerowa 2


Kontakt

tel. 74 819 15 76

e-mail: sp2@oswiata-ziebice.pl

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. ERASMUS+

ERASMUS+

Od 23 do 27 października uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Ziębicach: Mariola Nenkin, Oliwia Chwedeczko, Paweł Jacyszyn, Martyna Smętkiewicz, Aleksandra Dybaś, Katarzyna Nicieja i Hania Czubala przebywali w Hiszpanii w ramach mobilności edukacyjnej międzynarodowego Programu Erasmus+, w której uczniowie szkoły, wcześniej Gimnazjum Publicznego, uczestniczą od roku szkolnego 2015/2016. Opiekunami wycieczki były: Ewa Nenekin – nauczycielka języka angielskiego, a zarazem koordynator projektu, oraz Aurelia Przybył – nauczycielka matematyki.

Projekt ten rozpoczął się w roku 2015, a jego pełna nazwa to „Matematyka wokół nas”. Łącznie uczestniczyło w nim 22 uczniów z krajów takich, jak Polska, Włochy, Bułgaria i Turcja, oraz 10 nauczycieli.

Przez tydzień pobytu w Villaueva de la Cañada (30 km od Madrytu), uczniowie mieszkali w rodzinach hiszpańskich. Dzięki temu poznawali kulturę Hiszpanii, obserwowali codzienne życie rodzin hiszpańskich, kuchnię tego kraju. Spędzając czas na licznych wycieczkach, poznawali historię Hiszpanii. Przez cały okres pobytu nawiązywali kontakty z rówieśnikami z innych państw wykorzystując komunikację w języku angielskim.

Szkoła, z którą współpracujemy to Centrum Edukacyjne Zola w Villaueva de la Cañada. Jej nauczyciele przygotowali dla swoich gości ciekawy program, na który składały się gry edukacyjne, sportowe, wspólne wycieczki i spotkania.

 

 

A o to wspomnienia uczniów naszej szkoły z każdego dnia ich pobytu w Hiszpanii:

Ola Dybaś: 23 października o godz. 9.00 wszyscy uczniowie z wymiany oraz przyjmujący, spotkali się przed szkołą. Aby lepiej się zapoznać graliśmy w różne gry. Potem przeszliśmy do sali gdzie Hiszpanki zaprezentowały nam ich narodowe tańce. Około godz. 13.00 zjedliśmy pyszny lunch. Po obiedzie kontynuowaliśmy gry i zabawy, tym razem drużynowe. O godz. 17.00 wszyscy wrócili do swoich hiszpańskich rodzin. Ten dzień był wspaniały.

Narodowe tańce wykonane były przez szkolny zespół tancerek ubranych w piękne charakterystyczne dla tańców flamenco sukienki. Tańcom towarzyszył akompaniament gitary i stuk kastanietów. W tym dniu byliśmy również gośćmi burmistrza Villaueva de la Cañada, Luisa ManuelaPartida. Uczniowie siedzieli w Sali Rady Miasta. Burmistrz przywitał ich bardzo serdecznie, mówiąc, jak wielką wagę przywiązuje do edukacji i jak ważne są dla niego edukacyjne programy międzynarodowe.

Oliwia Chwedeczko: 24 października, czyli drugi dzień naszego pobytu, spędziliśmy w Madrycie, stolicy Hiszpanii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru wokół jednego z największych muzeów na świecie – Muzeum Narodowego Prado. Pod pomnikiem F.Goya – słynnego hiszpańskiego malarza, zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Widzieliśmy kościół św. Hieronima, w którym koronowano obecnego króla Hiszpanii Juana Carlosa I. Następnie wsiedliśmy do dwupiętrowego autobusu i rozpoczęliśmy dwugodzinną wycieczkę objazdową ulicami Madrytu. Jadąc, mogliśmy podziwiać piękne budynki, uliczki, fontanny i parki. Po dwóch świetnie spędzonych godzinach udaliśmy się na obiad w jednej z miejscowych restauracji. Następnie poszliśmy w jeszcze jedno miejsce, jakim był dokładnie wyznaczony środek geograficzny państwa – „kilometr zero”. Potem wróciliśmy do szkoły i resztę popołudnia spędziliśmy z naszymi rodzinami.

Martyna Smętkiewicz: 25 października odbyła się wycieczka do Segowii. Najpierw zobaczyliśmy akwedukt, który ma około 2000 lat. Potem weszliśmy na akwedukt po 128 schodach i oglądaliśmy przepiękne widoki. Następnie zobaczyliśmy alkazar – zamek obronny. Stamtąd zeszliśmy innymi schodami po paczki z jedzeniem i mieliśmy piknik w parku. Po posiłku udaliśmy się do autobusu i wróciliśmy do szkoły. Resztę dnia spędziliśmy ze swoimi rodzinami.

Segowia to jedno z najpiękniejszych miast Kastylii. Jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, głównie z powodu rzymskiego akweduktu zbudowanego z 25 tysięcy granitowych bloków bez użycia zaprawy. Dostarczano nim wodę z odległości około 15 km. W Segowii uczniowie spacerowali po przepięknych placach oraz zobaczyli gotycką katedrę – ostatnia gotycką budowlę w Hiszpanii.

Mariola Nenkin: 26 października odwiedziliśmy Toledo – stolicę kulinarną Hiszpanii, oraz stolicę trzech kultur – katolickiej, muzułmańskiej i żydowskiej. W tym dniu spotkaliśmy się jak zwykle o godz. 9.00 na terenie szkoły. Następnie wsiedliśmy do autobusu i po około godzinie dojechaliśmy na miejsce. Już od samego początku urzekły nas widoki i urok, jakim bije to miasto. W trakcie zwiedzania, zobaczyliśmy katedrę, a następnie dotarliśmy na mały placyk. Tam w małych przepięknych sklepikach kupowaliśmy pamiątki. Po posiłku przyjechaliśmy autobusem z powrotem do szkoły i wróciliśmy do naszych hiszpańskich domów i rodzin.

Starówka Toledo jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wąskie uliczki tego średniowiecznego miasta nie zmieniły swojego układu do dziś.

Hania Czubala: 27 października, tak jak przez ostatnie 4 dni, przyjechaliśmy do szkoły o godz. 9.00. Na miejscu okazało się, że spędzimy 3 pierwsze godziny na lekcjach. Bardzo zdziwiliśmy się, bo lekcje w tej szkole trwały 50 minut i nie było typowych przerw. Uczniowie mieli 5 minut, przez które musieli siedzieć w klasie i czekać na nauczyciela. Kiedy nasze lekcje dobiegły końca mieliśmy chwilę na rozmowę i zaczęliśmy grać w tradycyjne hiszpańskie gry. Po zakończeniu rozgrywek mogliśmy pójść do domów na obiad. Gdy wróciliśmy do szkoły rozpoczęła się uroczystość pożegnalna. Gdy rozdanie certyfikatów dobiegło końca mogliśmy wysłuchać kilku piosenek w wykonaniu szkolnego zespołu. Dzień ten był pełen atrakcji i uważam go za w pełni udany.

W tym dniu na muzycznym koncercie również uczennice z Polski: Mariola Nenkin, Kasia Nicieja i Ola Dybaś zaśpiewały piosenki, które otrzymały duży aplauz widowni.

Kasia Nicieja opowiada o tym, co ją najbardziej zdziwiło w Hiszpanii:

  • Pierwszą rzeczą było jedzenie. W niedziele na śniadanie zjadłam ciastka i mleko. W Polsce jemy bardziej słone niż słodkie rzeczy. Je się tu dużo i ciężko.
  • Hiszpanie kolację przygotowują około godz. 21-22.
  • W większości domów, w których mieszkałyśmy były baseny na dworze, gdzie w Polsce to raczej rzadkość.
  • Lekcje wyglądają trochę inaczej niż w Polsce. Trwają 50 minut.
  • Na pierwszej lekcji przez 15 minut uczniowie słuchali uspokajającej muzyki i mieli się zrelaksować.
  • Hiszpanie są w większości bardzo uśmiechniętymi i życzliwymi ludźmi.
  • Hiszpania jest bardzo czystym krajem.
  • Samochody zatrzymują się zawsze przed przejściami dla pieszych, choćby dla jednego.
  • Dużo ludzi ma psy.
  • Niebo w Hiszpanii pod koniec października jest błękitne.
  • Ludzie spędzają dużo czasu w małych bardzo licznych kawiarenkach i restauracjach.

Czas wyjazdu był również okazją do spotkań nauczycieli uczestniczących w projekcie, którzy mieli okazję do wymiany doświadczeń, omówienia dotychczasowej współpracy i zaplanowania dalszych działań. Nauczyciele mogli obserwować przebieg hiszpańskich lekcji matematyki oraz języka angielskiego, co było dla nich bardzo ważnym doświadczeniem.

Aurelia Przybył

film o aktywnościach w Hiszpanii

https://www.youtube.com/watch?v=AfuJ6Tj_b2M&feature=youtu.be

filmik o szkole w Hiszpanii:

https://www.youtube.com/watch?v=bW2UctmyoCk&feature=youtu.be 

filmik o naszej szkole:

https://www.youtube.com/watch?v=-QeQsBUvdj0

Autor: Aurelia Przybył

Artykuły

Dwójkowy” Festiwal Erasmusa

Dnia 14 czerwca słowo „Erasmus” było w naszej szkole  odmieniane przez wszystkie przypadki i to wielokrotnie gdyż uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście wzięli udział w Festiwalu Erasmusa. Miło nam było gościć:  Burmistrza Ziębic pana Mariusza Szpilarewicza,...
Czytaj więcej o: Dwójkowy” Festiwal Erasmusa

Wirtualna mobilność w Szkole Podstawowej...

W dniach 9-11 czerwca 2021 po raz ostatni nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach strategicznego projektu edukacyjnego  ERASMUS+ STEM+A Around Us. Zajęcia te były realizowane w formule tzw. mobilności wirtualnej, gdzie uczestnicy projektu spotkali się na zajęciach...
Czytaj więcej o: Wirtualna mobilność w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach

Dni Erasmusa w naszej szkole

Dni Erasmusa są  inicjatywą mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Od 15 do 17 października 2020 r., na terenie całego świata zostały zorganizowane spotkania, wystawy oraz debaty, w trakcie których uczestnicy poznają ciekawe...
Czytaj więcej o: Dni Erasmusa w naszej szkole

Erasmus Days w SP2 Ziębice

Dni 10-11-12  października obchodzone są w Europie jako Dni Erasmusa (Erasmus Days). Tak jak w wielu szkołach również w naszej szkole uczniowie z nauczycielami aktywnie obchodzili Święto Erasmusa.
Czytaj więcej o: Erasmus Days w SP2 Ziębice

Wyjazd do Turcji z Erasmusem

Pięć dni od 26 do 30 listopada trwało Międzynarodowe Spotkanie Projektowe nauczycieli z sześciu krajów biorących udział w projekcie Erasmus+ „Coding in a cultural Europe”. Celem spotkania było omówienie najważniejszych kwestii dotyczących organizacji projektu, ustalenie...
Czytaj więcej o: Wyjazd do Turcji z Erasmusem

ERASMUS DAYS W SP2 ZIĘBICE

Dni 12-13 października obchodzone są w Europie jako Dni Erasmusa (Erasmus Days). Tak jak w wielu szkołach również w naszej szkole uczniowie z nauczycielami aktywnie obchodzili Święto Erasmusa. Uczniowie klas  VII i VIII oraz klas trzecich wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez...
Czytaj więcej o: ERASMUS DAYS W SP2 ZIĘBICE

Uroczyste podsumowanie projektu Erasmus+...

Po trzech latach trwania projektu „Maths around us” nadszedł czas na podsumowanie wysiłku i prac włożonych w realizację zadań projektowych. Dnia 15 czerwca 2018r.odbyło się uroczyste spotkanie zaproszonych gości, uczniów biorących udział w projekcie, ich rodziców oraz...
Czytaj więcej o: Uroczyste podsumowanie projektu Erasmus+ „Maths alund us”

SPOTKANIE NAUCZYCIELI W TURCJI

Od 7 do 11 maja b.r. dwóch nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach koordynator projektu Ewa Nenkin i nauczyciel języka niemieckiego i ICT Radosław Banaszek wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu nauczycieli, które odbyło się w miejscowości Izmit w zachodniej Turcji około...
Czytaj więcej o: SPOTKANIE NAUCZYCIELI W TURCJI

OgólnopolskiTurniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 23.03.2018 r. odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom” pod patronatem Zarządu Gminnego Związku Straży Ochotniczej w Ziębicach  i Urzędu Miejskiego w Ziębicach.  W turnieju wzięli udział  uczniowie ze szkół...
Czytaj więcej o: OgólnopolskiTurniej Wiedzy Pożarniczej

WYMIANA MŁODZIEŻY ZE SZKOŁĄ...

W dniach 16-20.04.2018 grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ziębicach uczestniczyła w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską w Ebreichsdorf (Austria).
Czytaj więcej o: WYMIANA MŁODZIEŻY ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ W EBREICHSDORF

KĄTY W BILARDZIE.

Na kolejnych zajęciach realizowanych w ramach projektu Erasmus+  - „Maths in games” , które odbyły się 23 marca 2018r, próbowaliśmy zrozumieć podstawowe zasady  gry w bilard.  Obejrzeliśmy  dwa filmy korzystając z zasobów  youtube. Dowiedzieliśmy się z nich, że punktem...
Czytaj więcej o: KĄTY W BILARDZIE.

Jarmark Wielkanocny z Erasmusem

Trwa promocja programu Eramsus + tym razem podczas Jarmarku z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W sobotę 24 marca nauczyciele panie Ewa Nenkin i Aurelia Przybył wraz z uczniami: Amelką Kozioł, Bartkiem Kozioł, Kacprem Wytwer, Andżeliką Stefanów i Wiktorią Działek...
Czytaj więcej o: Jarmark Wielkanocny z Erasmusem

Gramy w szachy z Erasmusem

Dnia 22 lutego grupa 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 z budynku przy ulicy Spacerowej przyłączyła się do Gminnego Turnieju Szachowego. Uczniowie realizują projekt Erasmus+ „Maths around us” część piąta „Maths in games”. A w projekcie dotyczącym gier  nie mogliśmy...
Czytaj więcej o: Gramy w szachy z Erasmusem

Szachy - królewska gra w Maths in games

Styczeń upływa uczestnikom projektu na „bliskie spotkania” z szachami. Zaczęliśmy od stworzenia filmiku na temat zasad gry w szachy: https://www.youtube.com/watch?v=7z-lzeHLoeM&feature=youtu.be   tekst i zajęcia: Ewa Nenkin  
Czytaj więcej o: Szachy - królewska gra w Maths in games

„Maths in games” trwa

Gudzień upłynął bardzo pracowicie dla uczniów działających w projekcie Erasmus+. Uczniowie rozwiązywali sudoku, każdy wymyślił własne domino. Tematyka i forma gry była bardzo różna. Jedni tworzyli za pomocą komputerowej aplikacji w języku angielskim, inni wybrali tradycyjną...
Czytaj więcej o: „Maths in games” trwa

Promujemy nasz projekt Erasmus+

16 grudnia b.r. uczniowie biorący udział w projekcie „Maths around us” wraz z nauczycielkami paniami: Aurelią Przybył i Ewą Nenkin promowali projekty międzynarodowe  podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w naszym mieście. Link do filmu z imprezy: https://youtu.be/SjvXik913V8...
Czytaj więcej o: Promujemy nasz projekt Erasmus+

OSTATNI ETAP PROJEKTU „MATHS AROUND US”

PRACE NAD OSTATNIM ETAPEM PROJEKTU  „MATHS AROUND US” ROZPOCZĘTE!   Z początkiem listopada uczniowie SP2 rozpoczęli prace nad piątą i ostatnią częścią projektu Erasmus + „Maths around us”. Chętnymi do pracy są:  uczniowie klasy IIc Wiktoria Działek i Andżelika...
Czytaj więcej o: OSTATNI ETAP PROJEKTU „MATHS AROUND US”