Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza

57-220 Ziębice

ul. Spacerowa 2

Adres

57-220 Ziębice


ul. Spacerowa 2


LEKTURY 2020/2021

Zapraszam do zapoznania się z lekturami, obowiązującymi w tym roku w poszczególnych klasach szkoły podstawowej .
Niektóre tytuły posiadają linki do wersji elektronicznych –
do czytania online lub do pobrania.
Czasami dostępne są też w formacie do słuchania.

SZKOŁA PODSTAWOWA

 

KLASA 1

Bełza Władysław – Katechizm polskiego dziecka

Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciomKownacka Maria – Plastusiowy pamiętnik

Łochocka Hanna – O wróbelku Elemelku

Papuzińska Joanna – Nasza mama czarodziejka

Parlak Danuta - Kapelusz Pani Wrony  rodział 1

Porazińska Janina – Pamiętnik Czarnego Noska

Tuwim Julian Wiersze dla dzieci

Witek Rafał – Pierwszaki z kosmosu

LEKTURY DODATKOWE:

Bahdaj Adam – Pilot i ja

Buczkówna Mieczysława – Szaraczek

Janczarski Czesław – Jak Wojtek został strażakiem

Januszewska Hanna – Kopciuszek

Jaworczakowa Mira – Jacek, Wacek i Pankracek

 

KLASA 2

 Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom

Centkiewiczowie Alina i Czesław – Zaczarowana zagroda [posłuchaj i obejrzyj]

Chotomska Wanda – Dzieci pana Astronoma

Duszyńska Julia – Cudaczek-Wyśmiewaczek [fragment]

Grabowski Jan – Czarna owieczka

 Wawiłow Danuta – Wierszykarnia

LEKTURY DODATKOWE:

 Andersen Hans Christian – Dziecię elfów [inna wersja]

 Knutsson Gosta – Przygody Filonka Bezogonka

 Kryłow Iwan – Bajki dla dzieci

 Lofting Hugh – Doktor Dolittle i jego zwierzęta

 Michałkow Sergiusz – Nie płacz, Koziołku

 Milne Alan Alexander – Kubuś Puchatek

 Perrault Charles – Bajki

Tuwim JulianSłoń Trąbalski

 

 KLASA 3

 Andersen Hans Christian – Brzydkie kaczątko

Centkiewicz Czesław – Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Grabowski Jan – Puc, Bursztyn i goście

Konopnicka Maria – Jak to ze lnem było

Krüger Maria – Karolcia

Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn

Pisarski Roman – O psie, który jeździł koleją

Porazińska Janina – O dwunastu miesiącach, Szewczyk Dratewka [posłuchaj]

LEKTURY DODATKOWE:

Baśnie (Andersen C.H., Grimm J. i W., Perrault C.)

Jaworczakowa Mira – Oto jest Kasia

Kasdepke Grzegorz – Detektyw Pozytywka

Klechdy domowe

Kownacka Maria – Kajtkowe przygody [posłuchaj]

Ratajczak Józef – Ziarenka maku

KLASA 4

Brzechwa Jan – Akademia pana Kleksa

Collodi Carlo – Pinokio

Goscinny René, Sempé Jean-Jacques – Mikołajek

Lewis C. S. – Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

Burnett Frances Eliza – Mała księżniczka

Christa Janusz – Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Korczak Janusz – Król Maciuś Pierwszy

Maleszka Andrzej – Magiczne drzewo

KLASA 5

Burnett Frances Eliza – Tajemniczy ogród

Molnar Ferenc – Chłopcy z Placu Broni

Montgomery  Lucy Maud – Ania z Zielonego Wzgórza

Sat Okh Biały Mustang

Sienkiewicz Henryk – W pustyni i w puszczy [przeczytaj lub posłuchaj]

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

Dąbrowska Maria – Pies

Lindgren Astrid – Bracia Lwie Serce

Parandowski Jan – Przygody Odyseusza

Prus Bolesław – Katarynka [przeczytaj lub posłuchaj]

Twain Mark – Przygody Tomka Sawyera [przeczytaj lub posłuchaj]

Verne Juliusz – W 80 dni dookoła świata

KLASA 6

Dąbrowska Maria – Marcin Kozera

Jurgielewiczowa Irena – Ten obcy

Lem Stanisław – Bajki robotów

Makuszyński Kornel – Szatan z siódmej klasy (6a)

Montgomery  Lucy Maud – Ania z Zielonego Wzgórza (6a)

Musierowicz Małgorzata – Kłamczucha

Tolkien John R. R. – Hobbit, czyli Tam i z powrotem

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

Bahdaj Adam – Wakacje z duchami

Defoe Daniel – Przypadki Robinsona Crusoe

Doyle Artur Conan – Przygody Sherlocka Holmesa

Kipling Rudyard – Księga dżungli [przeczytaj lub posłuchaj]

Makuszyński Kornel – Szatan z siódmej klasy 

Niziurski Edmund – Sposób na Alcybiadesa 

Szklarski Alfred – Tomek w krainie kangurów

Szmaglewska Seweryna – Czarne Stopy

KLASA 7

Dickens Charles – Opowieść wigilijna

Kochanowski Jan – Fraszki, Pieśni, Treny

Krasicki Ignacy – Hymn do miłości ojczyzny, Żona modna [przeczytaj lub posłuchaj]

Mickiewicz Adam – wybrane Ballady i romanse (Świtezianka) i Wiersze (Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika), Dziady. Część II, Pan Tadeusz (fragm.) [przeczytaj lub posłuchaj]

Sienkiewicz Henryk – Latarnik [przeczytaj lub posłuchaj], Quo vadis

Żeromski Stefan – Siłaczka [przeczytaj lub posłuchaj]

 

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

Hemingway Ernest – Stary człowiek i morze

Kleinbaum Nancy H. – Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Sienkiewicz Henryk – Krzyżacy

 

KLASA 8

A. Kamiński – Kamienie na szaniec

A. Mickiewicz – Pan Tadeusz

J. Słowacki – Balladyna

A. de Saint Exupery – Mały Książę

S. Żeromski – Syzyfowe prace

K. K. Baczyński – wybrane wiersze

W. Szymborska – wybrane wiersze

J. M. Rymkiewicz – wybrane wiersze

S. Barańczak – wybrane wiersze

 

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

 B.Bartnikowski – Dzieciństwo w pasiakach

M. Białoszewski – Pamiętnik z powstawia warszawskiego

S. Collins – Igrzyska śmierci

A. Fiedler – Dywizjon 303

Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość

K. Lanckorońska – Wspomnienia wojenne

Nela Mała Reporterka – Nela na kole podbiegunowym

E.E. Schmitt – Oskar i Pani Róża