Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza

57-220 Ziębice

ul. Spacerowa 2

Adres

57-220 Ziębice


ul. Spacerowa 2


CAŁA POLSKA PROGRAMUJE

Klasa 2a wraz z wychowawczynią Patrycją Kuś oraz Panią Klaudią Skowronek biorą udział  w programie „Cała Polska Programuje" realizowanym w ramach CodeWeek.  Chcemy pokazać, że nauka programowania nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, ani przeprowadzana wyłącznie w pracowni komputerowej.

Podstaw programowania można uczyć odpowiedzialnie, wplatając go do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, ani posiadanego w placówce wyposażenia. Wybrane aktywności nie są skomplikowane, nie wymagają też dużo czasu na ich wykonanie. Uczestnicy wyzwania wybierają te aktywności, które są odpowiednie do wieku i możliwości dzieci, z którymi pracują. Od 28 września do 9 października uczniowie bedą wykonywać różne ciekawe zadania:

  • Zaprogramuj zdrowie. Uczniowie zastanawiali się  jak powinien wyglądać „zdrowy dzień”. Jakie działania należy w nim uwzględnić, jakie nawyki warto wprowadzić, żeby małymi, regularnymi krokami wpływać na nasz dobrostan. Następnie dzieci, stworzyły kod w którym kolejnymi komendami były działania/aktywności pozytywnie wpływające na zdrowie. 
  • Muzyczny kod. Stworzyliśmy zaprogramowany zespół muzyczny. Nie był to zwykły zespół, bo zamiast nut wykorzystane zostały symbole graficzne, a zamiast instrumentów kolorowe kubki.
  • Marzę, myślę, konstruuję. Uczniowie 2a przemienili się w wielkich wizjonerów/projektantów...ale też wykonawców swojego projektu. Stworzyli również „Nowoczesne miasto”, po którym jeździł ozobot.
  • Rysuję, maluję, koduję. Uczniowie na ”komendy” nauczycieli wykonywali ilustrację, tworzyli kolorowe trasy dla ozobota.
  • Kubeczki od A do Z. Uczniowie budowali wieże z kolorowych kubeczków.
  • Zakodowane gry planszowe. Uczniowie bardzo chętnie grali w grę planszową oraz w "Państwa-miasta". 
  • Gesty, symbole, bloczki- programy. Dzieci tańczyły według podanego kodu oraz programowały trasę dla Ozobota.
  • Bezpieczni w sieci. Rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci? Czy zawsze jest bezpiecznie?
  • Pętle- czyli szukamy powtórzeń w życiu. Uczniowie układali kubeczki według określonego kodu-sekwencji.
  • Debugowanie- czyli błędy są ok. Uczniowie poprawiali błędy w zakodowanym zadaniu.

Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w programie „Cała Polska Programuje". Wszystkie zadania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Czekamy na nowe wyzwania!

Autor: Patrycja Kuś i Klaudia Skowronek

Artykuły

NOWY ROK Z PROGRAMOWANIEM

Klasa 2a wraz z wychowawczynią p. Patrycją Kuś oraz p. Klaudią Skowronek postanowiła wziąć udział w internetowym konkursie Nowy Rok z Programowaniem organizowanym przez gov.pl. Głównym zadaniem konkursu było udzielenie odpowiedzi w dowolny sposób na pytanie "Dlaczego to właśnie dla...
Czytaj więcej o: NOWY ROK Z PROGRAMOWANIEM

CodeWeek

CodeWeek, czyli europejskie święto programowania. W programie „Uczymy dzieci programować” świętować zaczęliśmy już dwa tygodnie temu, biorąc udział w wyzwaniu „Cała Polska programuje”. Wyzwanie to jednak nie wszystko... przez najbliższe dwa tygodnie również będziemy...
Czytaj więcej o: CodeWeek